Aktuálně

Státnice

Státnice na ÚHV proběhnou ve dnech 22. 5. - 5. 6. 2018. Rozpis najdete po kliknutí na datum.

Více »

Poděkování našim studentkám

Vedení ústavu velice děkuje Bc. Denise Vídeňské a Bc. Věře Pastuchové za skvělou reprezentaci našeho pracoviště na studentské konferenci v Praze. Zároveň gratulujeme Denise Vídeňské k jejímu pěknému umístění a především pak k zisku Ceny Josefa Šusty za práci Reflexe rodinných strategií šlechtické výchovy ve světle dětské korespondence v 19. století (školitelem je dr. Hanulík). Kolegyně Vídeňská je vůbec první naší studentkou, které se taková věc podařila. Vynikající počin!

Nabídka praxe

Objevila se nabídka praxe pro studenty oboru Spisová a archivní služba. Nabízí jí Městský úřad Svitavy, odbor vnitřní správy, v centrální spisovně. Jedná se pořizování soupisu písemností určených ke skartaci a archivaci. Kontakt: Mgr. Jitka Svobodová (jitka.svobodova@svitavy.cz; tel. 461 550 400).

 

Více »

Nabídka praxe

Státní oblastní archiv v Praze hledá na dobu určitou pracovníka badatelny. Ideální a vhodné jako placená praxe pro studenty posledních ročníků archivnictví, historie nebo jiného příbuzného oboru. Bližší informace u vedoucího badatelny M. Sováka (+420 739 505 706, martin.sovak@soapraha.cz).

Nabídka brigády

Státní zámek v Opočně hledá brigádníky - průvodce na měsíc červen a také na srpen 2018. Plat: 85 Kč za hodinu. Pokud máte zájem, kontaktujte paní Svitákovou (svitakova.dagmar@npu.cz nebo tel. 494 668 216). 

bienále

Ústav historický věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice si vás dovoluje poznat na X. pardubické bienále „Jak se u nás podvádělo za monarchie i za republiky“. Bienále se koná ve dnech 26. a 27. dubna v Dačického domě v Kutné Hoře.

Program a podrobnosti zde.

přednášky prof. dr. hab. Pawel Jaworski

 V rámci programu ERASMUS pronese v dnech 24.4.-26.4. Prof. dr. hab. Paweł Jaworski (Uniwersytet Wrocławski) sérii přednášek mapujících vazby polského prostředí a Skandinávie v moderních dějinách:
Út (24.4.); EB-E2; 12.30-14.00 Scandinavians in the League of Nations - between nationalism and impartiality
Středa (25.4.); EB-E2; 9-10 Baltic Sea area between the Wars
Čtvrtek (8.45-9.30); DB-B4; Oral history in the research on the history of Solidarity movement in Poland (my experience: "The Bridge across the Baltic Sea. Sweden towards Solidarity 1980-1982")

 

Aktuální téma a diskuse odborníků

Všechny naše studenty zveme na výjimečnou diskusi o aktuálním tématu. S předními odborníky a politiky budeme diskutovat na téma CZexitu - zda by bylo dobré či špatné vystoupit z EU a jaké by to případně mělo důsledky. Akce proběhne 23. dubna od 16 hod v EB-E2, propagační leták je zde.

Vědecká akce našeho ústavu

Náš ústav spolupořádá vědeckou konferenci "Ruská revoluce a Západ", která proběhne v úterý 10. dubna 2018 ve vzdělávacím centru UNESCO a Univerzity Pardubice v Kutné Hoře (velký sál Dačického domu, Komenského náměstí 41). Akce začíná v 10.00 hod a program je zde. Všechny zájemce srdečně zveme.

Mezioborová akce na téma digital humanities

Zveme všechny studenty na povídání o velmi zajímavém tématu digital humanities, která každému humanitně vzdělanému člověku ukáže možnosti využití digitálního světa v naší práci. Akce proběhne 10. dubna od 10 hod v A3. Podrobnosti zde.